Skip to content

Pulje til samtalegrupper

Landsforeningen har mulighed for at finansiere ca. 30 samtalegrupper på landsplan i 2025, da vi har fået bevilget midler gennem finansloven. Puljen kan søges af lokalafdelinger, der ikke allerede har egne samtalegrupper i gang, enten fordi de ingen erfaringer har med det, eller ikke er lykkedes med at finde finansiering. Aktivitetsfrivillige i områder uden en lokalforening kan også komme i betragtning.

Ved opstart af samarbejde om samtalegrupper, gennemgår vi sammen konceptet og den faglige tilgang, budgettet, fordeler arbejdsopgaverne og lægger en plan for, hvordan og hvornår gruppen kommer i gang.

Er I interesseret i at afholde en samtalegruppe, så skriv til frivillige@bedrepsykiatri.dk

Retningslinjer for samtalegrupperne

  • Et professionelt forløb, der faciliteres og afholdes af en uddannet terapeut.
  • Et afgrænset forløb på typisk 8 gange for 8-10 deltagere.
  • Henvender sig til voksne over 18 år.
  • Indgår i et samlet projekt og skal følge fælles retningslinjer og koncept, som er baseret på eksisterende erfaringer med samtalegrupper.
  • Indgår i en fælles ekstern evaluering, der finder sted over de næste tre år.
  • Landsforeningen afholder alle udgifter til terapeut, forplejning og annoncering.